Ekonomi

Ufuk Uyan: Kredi talebinde yavaşlama beklemiyoruz

Uyan, “2022’de kârlılığın unsurlarından biri olan menkul kıymet getirilerinin yeni yılda azalacağını düşünürsek, aktif getirisinde daralma veya sınırlı bir büyüme bekliyoruz” dedi.

Ufuk Uyan, iştirak bankacılık departmanı ve Kuveyt Türk için 2022 değerlendirmelerini ve 2023 öngörülerini paylaştı.

Kredilerin özellikle yılın ikinci yarısında daha sınırlı bir büyüme gösterdiğini ve bölümün istenildiği gibi daha seçici bir kredi politikası uyguladığını belirten Uyan, 2022’de döviz mevduatındaki büyümenin negatif seviyede kaldığını, para birimini koruyan ve dönüştürmeye dayalı mevduatların oranı harikaydı.

Uyan, “Katılım finansı sektörünü büyütecek yeni enstrümanlar var. Son dönemde dijital katılım bankası lisansları verildi, 3 dijital katılım finans kuruluşu daha geliyor. Yeni katılım finans kurumlarının rekabeti olumlu yönde artıracağını ve sektörü büyüteceğini tahmin ediyoruz.”

Fikr platformu üzerinden tarıma yönelik işletmelere yaptıkları davete değinen Uyan, “Tarım bankacılığı alanında faaliyet gösteren işletmelere yeni müşteri kazanma, finansmana kolay erişim, yatırım ağlarına erişim ve kurumsal işbirlikleri sunacağız. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu